Széchenyi 2020
Sopronkövesd - A zöldszívű falu

Sopronkövesd községi Önkormányzat
9483 Sopronkövesd, Kossuth Lajos utca 77.
Tel: 06 99/536-000
E-mail: jegyzo@sopronkovesd.t-online.hu

EU-HOME CV projekt

Az EU a közös értékek „otthona”
 
E program keretében, uniós finanszírozással rendeztek konferenciát 2023. június 14-16. között a szlovéniai Novo Mesto-ban.
 

A projekt összehozta a különböző EU-országok polgárait kötetlen beszélgetésekre invitálva őket, hogy erősítsék és segítsék az uniós polgárok egymás közötti, kölcsönös megértését, barátságát, ezzel is támogatva az EU-polgárok szorosabb kötődését és integrációját, az i együttműködést, valamint a helyi fejlődést.
A projekt keretet teremtett a résztvevők munkájához, hogy zökkenőmentes legyen a véleménycsere, illetve, hogy tudatosítsa a résztvevőkben, hogy mennyire fontos a szolidaritáson és a közös értékeken alapuló európai integrációs folyamat megerősítése.
A projekt vezető partnere a szlovéniai a Drustvo za razvijanje prostovoljnega dela Novo Mesto – DRPDNM (Novo Mesto Önkéntes Munkát Fejlesztő Egyesület).
 

A programhoz 192 külföldi és több mint 200 hazai résztvevő csatlakozott. A projektben 6 partner vett részt 5 EU-tagállamból: Szlovénia (DRPDNM és Novo Mesto önkormányzata), Olaszország (Soriano nel Cimino önkormányzata), Bulgária (Strumyni önkormányzata), Horvátország (Breznicki Hum önkormányzata) és Magyarország (Sopronkövesd önkormányzata). A projekt partnerein kívül Ausztria, Görögország, Spanyolország, Németország, Lengyelország, Románia Bosznia-Hercegovina, Szerbia, Montenegró és Észak-Macedónia küldöttei vettek részt a projekt egyes tevékenyégeiben. Ez további több mint 100 nemzetközi résztvevőt jelent.
 
A konferenciát június 15-én (csütörtökön) Branka Bukovec a DRPDNM elnöke és a Sara Tomsic Novo Mesto alpolgármestere nyitotta meg.
 
A konferencia bevezető részében a szlovén EP-képviselő, dr. Klemen Groselj hangsúlyozta Európa fontosságát és beszélt az EU újonnan elfogadott prioritásairól, amelyek közül hármat emelt ki:
1. EU-bővítést, ami elsősorban a Nyugat-Balkánra vonatkozik, de Kelet-Európa többi részére is
2. Intézményi változásokat - nagyobb hozzáférés és egyszerűsített bürokrácia
3. A helyi képviselők szélesebb körű bemutatását és a helyi polgárok, szervezetek bevonásának támogatását, előmozdítását.

Az európai uniós politikusok külön hangsúlyozták a fiataloknak az európai politikába való fokozottabb bevonásának szükségességét is. Különösen olyan területeken, mint az oktatás, a kultúra és az ökológia. A képviselők arra a következtetésre jutottak, hogy az Európai Uniónak ösztönöznie kell a fiatalok oktatását, és támogatnia kell az ifjúsági szervezeteket is.
A politikussal történt beszélgetést a „Szolidaritás a gyakorlatban” című előadás követte, amelyet dr. Jure Gombac, a Nova Goricai Egyetem professzora tartott. Az előadás végén dr. Gombac arra kérte a nemzetközi résztvevőket, hogy osszák meg vele sokrétű tapasztalataikat, közös kihívásaikat és bevált gyakorlataikat a migránsok támogatása és végső soron azok sikeres integrációja témában, illetve kérte a véleményüket az uniós szolidaritásról is.
Szlovén szakértők által vezetett előadássorozatok, workshopok ifjúságról, azok lehetőségeiről, a szolidaritásról, az EU jövőjéről, a Covid-19-ről szóltak, s mindegyiket interaktív és eredményes vita kísérte.
Szóba került néhány személyes tapasztalat és új ötlet is az aktív állampolgárság előmozdítására, valamint a fiatalok helyi, nemzeti és uniós szintű bevonásának erősítésére is. A diákcsere-programokat és az önkéntességére irányuló különféle Erasmus+ kezdeményezéseket ennek egyik kulcsfontosságú forrásaként azonosították. Ennek megfelelően a fiatalok lehetőséget kaptak arra, hogy megosszák egymással tapasztalataikat az európai programokban való részvételről.
 
 
„Az EU a környező világban és az EU jövője” című interaktív vitára június 16-án (pénteken) került sor. Ezen a napon tartották a COVID 19-ről szóló workshop-sorozatot is, amelynek részeként kitértek a járvány körülményeire vonatkozó tanulságokra és utaltak a bevált gyakorlatokra is.
Ezt követően a résztvevők az EU által finanszírozott legjobb gyakorlatokat bemutató körúton vettek részt, és előadásaikkal, promóciós anyagaikkal, nemzeti ételeikkel, italaikkal csatlakoztak a »Zur Vseh Kultur« interkulturális fesztiválhoz nemzetközi standokkal és kulturális programmal folklórtánccal, énekléssel.
A konferencia zárásakor minden résztvevő lelkes volt és motivált arra, hogy újra találkozhassanak, és közösen dolgozhassanak számos kérdésen minden partnerországban és az onnan résztvevő önkormányzatokban. Mindannyian megállapodtak abban, hogy tovább folytatják a közös munkát, támogatják, segítik az EU-t, az EU-országok/polgárok közötti szolidaritást.


Az EU-HOME CV projektet az EU – Állampolgárok, Egyenlőség, Jogok és Értékek Program (CERV) finanszírozza.

EU-HOME CV Agenda
Event description sheet
Photos - EU - Home of Common Values

„Az Európai Unió által finanszírozott. A megfogalmazott vélemények azonban nem feltétlenül tükrözik az Európai Unió vagy az Európai Oktatási és Kulturális Végrehajtó Ügynökség (EACEA) véleményét. Sem az Európai Unió, sem a támogatást nyújtó hatóság nem tehető felelőssé értük.”



 

Bölcsődei férőhelyek kialakítása, bővítése

Aktív-, és Ökoturisztikai fejlesztés Sopronkövesden a fenntartható turizmusfejlesztésért

Videók Sopronkövesdről

         
www.napnyugat.hu